استفاده از شیشه در سقف و نما

مهمترین نیاز عملکردی در نمای شیشه ای ،  ایمنی است که به عنوان  موضوعی مهم در شیشه کاری در ارتفاع بالاتر از قد انسان مطرح است . در این باره دو عامل مطرح است:

– انتخاب نوع شیشه کاری و خصوصیات آن
– نوع طراحی سیستم نگهدارنده
عملکردهای بصری

–  استفاده حداکثری از نور روز
– دید به داخل و دید به خارج
– جلوه ظاهری

عملکردهای حرارتی

–  ممانعت از اتلاف حرارت
–  جذب حرارت
–  ایجاد تعادل حرارتی

عملکردهای مکانیکی

–  عمر مفید بالا
–  استحکام کافی
–  تحمل تنش های حرارتی

عملکردهای دیگر

–  مقاومت در برابر آتش
–  عایق صدا

 

آشنایی با انواع شیشه و کاربرد آن در ساختمان

شیشه به اشکال مختلف مورد اسـتفاده قرار می گیرد. در ساخت وسایل تزیینی مانند گل، تابلو و… ، در ساخت ظروف آزمایشگاهی و یا ظروف آشپزخانه چون: لیوان ، بطری و… و یا شیشه های مسطح که در دو نوع ساده و مشجر عرضه می گردد مصارف مختلفی دارند که عمده ترین آن به عنوان درب و پنجره در کارهای ساختمانی است. شکل های مختلف شیشه شامل: شیشه های شفاف، نیمه شفاف و رنگی، جاذب حرارت، ایمنی، دوجداره، سکوریت و … وجود دارد. با داشتن شناخت صحیح از نور و انتخاب شیشه مناسب می توان تاثیر قابل توجهی برزیبایی فضا، آرامش ساکنین و هزینه های سرمایش و گرمایشی فضای داخلی ساختمان گذاشت .

Z01

نور خورشید از سه طیف اصلی تشکیل می شود:

ماوراء بنفش

تابش بلند مدت این پرتو موجب تغییر رنگ اجسام از جمله پرده، فرش و … خواهد شد. برای جلوگیری از تابش این طیف باید ضریب عبور اشعه ماوراء بنفش از شیشه را مورد توجه قرار داد.

نور مرئی

نورمرئی اگر بصورت کنترل شده وارد فضا شود موجب دید صحیح چشم می گردد. میزان تابش را تحت عنوان روشنایی مطرح می کنند. جهت تنظیم حداکثر و حداقل میزان روشنایی باید  ضریب عبور نور مرئی از شیشه و همچنین ضریب بازتابش نورمرئی را مورد توجه قرار داد.

 

درج ديدگاه!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.